Albertirsai Struccfarm

A jövő haszonállata! Tartson, tenyésszen, hízlaljon struccot Magyarországon! Mi segítünk!


Testtömeg: a hím 100-156 kg, nőstény 90-110 kg
Magasság: a hím 2,1-2,75 m, a nőstény 1,75-1,9 m


Tápláléka: elsősorban növényevő, de kisebb gerinceseket és ízeltlábúakat is elfogyaszt.

Szaporodása: a legmagasabb rangú nőstény rendszerint 5-11 tojást, az alacsonyabb rangúak 2-6 tojást raknak. A költési idő 35-45 nap.

A világ legnagyobb madara, akár 2,75 m magas is lehet. A tudományos neve görög eredetű, jelentése "veréb teve". Kevésbé ismert, hogy néhány száz évvel ezelőtt Madagaszkáron és Új-Zélandon még éltek a struccnál is nagyobb futómadarak, de a moát és az elefántlábú madarat a szigetet elfoglaló emberek rövid idő alatt kiirtották, még az európaiak érkezése előtt.

A XX. század közepéig a strucc nemcsak Afrikában, hanem az Arab-félszigeten és Délnyugat-Ázsia más területein is élt. Az intenzív vadászat révén azonban pár évtized alatt eltűnt Ázsiából és Észak-Afrikából. A száraz sivatagos, félsivatagos élőhelyeket részesíti előnyben.

Röpképtelen, viszont hatalmas, 4 méteres lépéseivel 64 km/h sebességre is fel tud gyorsulni. Az egyetlen madár, amelynek két ujja van. Szeme a legnagyobbak közé tartozik a szárazföldi állatok körében. Nem tartozik az intelligensebb madarak közé, bár ilyen testi fölénnyel nincs is szüksége a ravaszságra.

Alapvetően növényevő, főleg hajtásokat, terméseket, virágokat és magokat eszik. Azonban kisebb állatokat, például sáskákat is szívesen elkap. Naponta megközelítőleg 3,5 kilogrammnyi táplálékot fogyaszt.A vizet nagyon szereti, ha csak teheti, megfürdik. Az eledel megőrlésének segítésére kisebb kavicsokat, köveket szokott lenyelni, A száraz környezetből adódóan a szomjúságot jól viseli, a vízszükségletét a táplálék víztartalma hosszú ideig fedezi. 

Bár ereje és gyorsasága révén kevés állattól van félnivalója, óvatos madár. Veszély esetén sokszor lelapul a földre, amely alapja lehet az ősrégi mendemondának, hogy homokba dugja ilyenkor a fejét.

Társas állat, a csapatai létszáma 5-50 között lehet, sokszor más nagytestű növényevőkkel, zebrákkal és antilopokkal társul. A párzási időszak öt hónapja alatt 2-15 négyzetkilométeres territóriumot foglal el a strucc csapat, ezen időszakon kívül lazább és kisebb csoportokban él.

Táplálékszegény területeken monogámok, míg máshol komplex szaporodási rendszerekben élnek, amelynek alapegysége egy hímből és több nőstényből áll. A kakasok látványosan küzdenek egymással, majd udvarolnak a tojóknak. A legmagasabb rangú nőstény akár több évig is együtt marad a hímmel, és megosztják a költési feladatokat is, a legalacsonyabb rangú nőstények viszont kénytelenek egyedül költeni. Előfordulhat az is, hogy a tojók egy közös fészekben költenek, ahol 15-60 tojás is lehet. Hatalmas tojásuk a legnagyobb az állatvilágban, egyenként 1,5 kg-ot nyomnak, hosszuk 15 cm, a szélességük 13 cm.. A költési idő kb. 40 napos, este a kakas, nappal a nőstények költik és vigyázzák a tojásokat. A két nem, eltérő színe a két napszakban való rejtőzködést is szolgálja. A fiókák nagyon gyorsan nőnek, havonta 25 cm-t, így egy éves korukra már elérik a 45 kg-ot. A fiatalok 2-4 éves korukra válnak ivaréretté, a nőstények általában 6 hónappal előbb, mint a hímek. Többnyire 50 évig élnek, de elérhetik a 70 éves kort is.
Dél-Afrikában régóta, Európában pár évtizede tenyésztik struccfarmon őket. Magyarországon is lassan megszokott látvánnyá válnak vidéken az "óriás tyúkok".





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 42
Heti: 125
Havi: 394
Össz.: 209 696

Látogatottság növelés
Oldal: A strucc általános leírása
Albertirsai Struccfarm - © 2008 - 2024 - irsastrucc.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »